Co ma piernik do Torunia

Subiektywny przewodnik po mieście (nie tylko) Kopernika dla (nie tylko) nowojorczyka


Drogi Czytelniku, (nie tylko) nowojorczyku, oto masz przed sobą subiektywny przewodnik po mieście (nie tylko) Kopernika. Znajdziesz w nim wszystko to, co pokazałabym Ci w pierwszej kolejności, gdybym miała tylko jeden dzień, aby Cię oprowadzić po moim mieście i sprawić, abyś je pokochał. Tak, jak kocham je ja.

Oczywiście, Toruń kryje w sobie o wiele więcej fascynujących miejsc, osób i legend, niż ten skromny przewodnik zdoła pomieścić, dlatego daję Ci możliwość zobaczenia go moimi oczami.

Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się, gdzie „waletował” – studentem będąc – Zbigniew Herbert, za jakie grzechy toruńska Krzywa Wieża jest krzywa, czy to prawda, że w Dworze Artusa wywoływano duchy i pod jakim „grzybkiem” przysiadł Napoleon w drodze na Moskwę. Poznasz tajemnicę chleba z masłem, dzięki której Kopernik zamienił się na chwilę w doktora House’a, zagadkę smoka uwięzionego w środku miasta i mroczny sekret wybornych toruńskich pierników, które są – nie bójmy się tego powiedzieć – najlepsze na świecie i we wszechświecie! No, i rzecz jasna, zostanie zweryfikowane stwierdzenie, które padło w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, że… Kopernik była kobietą.

Drogi Czytelniku, żeby Ci ułatwić zadanie, ułożyłam cały alfabet miejsc, ludzi, wydarzeń i ciekawostek, dzięki czemu będziesz mógł „zwiedzać” Toruń nie tylko od A do Z (albo od Z do A), ale także od każdej innej litery. Być może będzie to dla Ciebie inspiracją do dopisywania kolejnych haseł.

Drogi malkontencie, (nie tylko) nowojorczyku, jak sama nazwa wskazuje, jest to SUBIEKTYWNY przewodnik po mieście (nie tylko) Kopernika, więc nie narzekaj, że czegoś zabrakło albo znalazło się tam niepotrzebnie, ale zakasaj rękawy i pisz własny przewodnik!

Mam nadzieję, że ten, który masz przed sobą, stanie się dla Ciebie o ile nie inspiracją, to przynajmniej wyzwaniem. Bo przewodników po jedynym takim mieście na świecie, a może i w całym wszechświecie, nigdy za wiele.

Życzę smacznej, pachnącej piernikiem lektury!

Karina Bonowicz
Zwiastun przewodnikaUdostępnij lub skomentuj

19 komentarzy:

 1. Przeglądnąłem całe forum razem z tym wątkiem i muszę napisać że bardzo dużo ciekawych informacji się dowiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Polsce to każde miasto jest bardzo ładne.Ostatnio na przykład byłem w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. skład i grafika dtp8 maja 2020 02:27

  Mój przyjaciel ostatnio mi powiedział żebym skorzystał z usług skład i grafika dtp . Powiedział że jak skorzystam to na pewno wyboru żałował nie będę.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Toruniu byłem raz i tam jest po prostu rewelacyjnie. Na pewno w przyszłości tam wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja ostatnio kupiłem bardzo stare mieszkanie i musiałem się zdecydować na firmę Pluskwa Warszawa .Ta firma wszystko w moim mieszkaniu zrobiła bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pewny na 100 procent że ten blog polecę mojemu przyjacielowi. Jego takie blogi bardzo interesują.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem bardzo zadowolony że takie zainteresowanie jest tym wątkiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. https://emonnari.pl/odziez/kurtki-i-zakiety/ramoneski25 listopada 2020 06:22

  Kilka tygodni temu moja narzeczona kupiła bardzo fajne ubrania w sklepie internetowym https://emonnari.pl/odziez/kurtki-i-zakiety/ramoneski . W tym sklepie każda kobieta powinna kupować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wczoraj wpadła mi w ręce bardzo dobra oferta zadania maturalne .Jestem pewny na 100 procent że z tej oferty skorzystam bo do matury muszę bardzo dobrze się przygotować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Od mojego przyjaciela dowiedziałem się o bardzo dobrej firmie 514 455 736 .Dzięki tej firmie można uzyskać bardzo duże odszkodowanie. Teraz dużo osób stara się o odszkodowanie.

  OdpowiedzUsuń
 11. busy do Anglii26 grudnia 2020 08:01

  Ja ostatnio dowiedziałem się o bardzo dobrej firmie busy do Anglii .Na pewno jak będą wakacje to z tej firmy skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem bardzo zadowolony , że na ten blog wpadłem. Moim zdaniem warto odwiedzać ten blog.

  OdpowiedzUsuń
 13. Każdy komentarz pod tym artykułem bardzo dokładnie przeczytałem. Dużo się dowiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Od znajomego wiem o tym blogu. Ten blog naprawdę jest bardzo dobrze prowadzony.

  OdpowiedzUsuń
 15. „Gdybyś NAGLE stracił źródło dochodu, reputację, pieniądze oraz kontakty...
  ...co byś zrobił w pierwsze 30 dni, aby zacząć wszystko od nowa?”

  Zacznij NOWE ŻYCIE
  Spraw, by ludzie sami do Ciebie przychodzili
  i korzystali z tego co sprzedajesz.

  http://bit.ly/hello-click

  OdpowiedzUsuń
 16. Super, bardzo fajnie prowadzisz tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wczoraj miałem trochę wolnego czasu i przeczytałem artykuł https://diet4u.org/swedzaca-moszna-jak-leczyc/ .Ten artykuł przeczytało już bardzo dużo osób.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z tego co wiem to na ten blog wchodzi bardzo dużo osób. Ten blog jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń